Kuchnia w salonie - serce domu, tam musi się coś dziać…

2016-11-04

Kuchnia to część domu bardzo rozpoznawalna,  tym bardziej gdy mieści się w salonie. Powinna być urządzona ze szczególną starannością o detale. Wiele mówi o domownikach i ich zwyczajach. 

medium_news_header_14.png

Przestrzeń i ergonomia w kuchni, to  podstawa dla dobrej gospodyni.  Dzięki połączeniu kuchni z salonem zyskujemy dużo więcej przestrzeni.

Połączenie kuchni z salonem pozwala nie oddzielać w tym samym czasie przyjemności gotowania, jedzenia i rozmowy. Ale należy oczywiście zadbać o to, żeby takie wielofunkcyjne wnętrze miało odpowiednią atmosferę.

Oczywiście wielkim plusem takiego łączenia kuchni z salonem np. przy przygotowywaniu kolacji jest wygoda i fakt, że nie trzeba przenosić gotowych potraw do innego pomieszczenia. Wiele zależy od tego, gdzie i jak ustawimy stół. Pomyśleć należy zatem  wcześniej jak zaprojektować takie wnętrze, aby było nam wygodnie.  Najlepszym rozwiązaniem jest, aby blat był dostępny z dwóch stron,  tak aby inne osoby mogły również pomagać przy pracach kuchennych.  Miło jest, gdy część czynności można wykonywać będąc zwróconym w stronę salonu. Niewiele zmienia otwarta kuchnia, jeśli pani domu przygotowuje posiłek, stojąc tyłem do gości i widząc tylko ścianę.

Kuchnia, która połączona jest z pokojem dziennym prowokuje do wykończenia ze szczególną dbałością o szczegóły, jak również zastosowania takich samych lub podobnych materiałów na podłogę, ściany, mebli wykonanych podobnie jak salonowe. W ten sposób na kuchenne podłogi wchodzi drewno, na szafki – eleganckie forniry, na blaty – drewno lub ekskluzywny kamień. Nie należy jednak udawać, że meble w kuchni pełnić będą taką samą funkcję jak te w salonie. Narażone są przecież na działanie pary wodnej czy  różnego rodzaju zniszczenia. Należałoby więc je wykonać  z materiałów wytrzymałych lub dobrze zabezpieczonych.

Bardzo ważny jest wybór materiału na blat kuchenny. Jeżeli drewno, to z drewna klejonego, gdzie sprawdza się tek, iroko, ipe, może to być również  buk lub dąb.  Najlepszym,  ale kosztownym rozwiązaniem jest nienasiąkliwy granit.

Nie wolno zapomnieć oczywiście o podłodze  w kuchni połączonej z salonem. Powinna łączyć w sobie salonowy prestiż i możliwość sprostania kuchennym obowiązkom. Rozwiązaniem może być  kamień lub terrakota.  W niektórych kuchniach stosuje się również panele podłogowe bądź drewno odpowiednio zaimpregnowane. Niestety taka drewniana podłoga wymaga konserwacji i szczególnej dbałości.

Przy urządzaniu salonu połączonego z kuchnią warto też pamiętać o lampach i zastosować klosze łatwe do utrzymania w czystości, nawiązujące do tych z salonu.

W wielu domach od lat zakłada się sterylne, często jasne kuchnie z pochowanym sprzętem.  Ale nie należy udawać, że kuchnia nie jest kuchnią, to jest serce domu, z którego powinny wychodzić zapachy i potrawy sprawiające nam wielką przyjemność. Niech właśnie ona będzie tym znakiem rozpoznawczym ludzi znających się na ucztach podniebienia.
Oto kilka przykładów kuchni, które raczej trudno znaleźć w naszych rodzimych wnętrzach.  Ponownie zachęcam do  tworzenia czegoś nowego, czego jeszcze nie widzieliśmy w innym domu. Mogą się podobać innym lub nie, ale są nasze, serce domu bije właśnie tutaj...

0.image10.jpeg
1.image11.jpeg
2.image12.jpeg
3.image13.jpeg
4.image14.jpeg
5.image2.jpeg
6.image3.jpeg
7.image4.jpeg
8.image5.jpeg
9.image6.jpeg
10.image7.jpeg
11.image8.jpeg
12.image9.jpeg

Żródła:

http://www.cotemaison.fr/cuisine-ouverte-sur-le-salon-ou-la-salle-a-manger_6930.html
http://www.marieclairemaison.com/photo/524624/3/une-kitchenette-coloree#autoSlide
http://www.maison-deco.com/cuisine/deco-cuisine/Une-cuisine-ouverte-et-bien-pensee
http://deavita.fr/design-interieur/cuisine-design/evier-cuisine-pierre/

Alicja Tkaczyk
Aranżator wnętrz

X

Kontakt

X