Urządzamy małą łazienkę

2017-02-09

Wygodna łazienka to taka, która dostosowana jest do potrzeb użytkowników. Swobodne poruszanie się w niej jest wówczas, gdy wszystkie elementy wyposażenia mają  swoje określone miejsce i dogodny dostęp.

medium_news_header_18.jpeg

Wygodna łazienka to taka, która dostosowana jest do potrzeb użytkowników. Swobodne poruszanie się w niej jest wówczas, gdy wszystkie elementy wyposażenia mają  swoje określone miejsce i dogodny dostęp. Warto więc zrobić projekt łazienki, szczególnie tej małej, ponieważ niezwykle ważne jest odpowiednie zaplanowanie jej oraz wiedza na temat minimalnych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami ceramiki.

Na początek trzeba pomyśleć co chcielibyśmy mieć - wannę czy prysznic. Ale gdy trudno pogodzić preferencje domowników, trzeba zmieścić jedno i drugie. Istnieją w tej chwili takie możliwości, że można połączyć obie funkcje.

Wanna powinna mieć przeciętnie 80 cm szerokości pomiędzy 160  cm - 180 cm długości.  Jednak często w małej łazience nie ma takiej możliwości, można  więc zamontować wannę do siedzenia o szerokości 70 cm i  120 cm  długości. Niestety trudno będzie mówić o kąpieli relaksującej, ale pozwoli  to np. na   namoczenie czegokolwiek lub wykąpanie dziecka. Oby powiększyć nieco brodzik lub wannę, można dobudować odpowiedni murek.

Standardowa kabina to taka o wymiarach 90 cm na 90 cm.  Gdy nie ma miejsca dobry będzie brodzik asymetryczny, którego jeden bok będzie krótszy  lub dłuższy np. 80 cm x 90 cm lub 80 cm  x 100 cm. Ale najlepszym rozwiązaniem przy braku miejsca jest brodzik półokrągły, mieszczący się w każdym narożniku i oszczędzający w ten sposób przestrzeń. Alternatywą dla obu rozwiązań jest również parawan nawannowy. Tu koszty są najniższe. Taki parawan można już nabyć w granicach 250 zł.

Funkcjonalna umywalka oraz miska ustępowa powinny być zamontowana przynajmniej 20-30 cm od ściany prostopadłej. Krawędź umywalki powinna znajdować się 80-85 cm od podłogi. Natomiast bateria ścienna powinna znaleźć się 25-30 cm nad umywalką. Odstępy pomiędzy urządzeniami to minimum 20 cm.

Różnorodność umywalek na rynku jest  obecnie imponująca. Zamiast zwykłej podwieszanej w małej łazience warto rozważyć zakup narożnej lub nablatowej. Ze znalezieniem odpowiedniego wymiaru nie będzie problemu, ponieważ są niewielkich rozmiarów.

Oczywiście podane odległości są ważne, jeżeli istnieją warunki na ich zachowanie. Warto jeszcze zapamiętać, aby nie obijać się łokciami w takiej łazience o sprzęty. Należy zapamiętać, że przed każdym przyborem sanitarnym należy zachować powierzchnię wolną szerokości co najmniej 80 cm.

Obecnie częściej meble łazienkowe przypominają  te pokojowe. Jednak w małej łazience lepiej się sprawdzą zaprojektowane na wymiar i zamówione u stolarza, tak aby wykorzystać każdy kąt. Wcale nie są droższe od tych gotowych.

Reasumując, pewne jest, że w małej łazience bez okien najważniejsze jest zapewnienie: sprawnej wentylacji, rozwiązań maksymalnie wykorzystujących przestrzeń, odpowiednio dobrane oświetlenie, lustra, jasne barwy, połysk - optycznie powiększające wnętrze, kolory, które idealnie współgrają ze sobą, najlepiej stonowane, jak najwięcej bieli lub jej odcieni. Aby wnętrze nie zwracało uwagi swoją niewielką powierzchnią, efekt nadaje również rodzaj ułożonych płytek. Nieduża cegła, kwadraty, prostokąty lub najmodniejsze obecnie heksagonalne, ułożone na różne sposoby. I jeszcze jedna zasada, w małych pomieszczeniach lepiej wyglądają mniejsze płytki.

Galeria pokazuje, że nawet na małej powierzchni można wiele, jeśli wszystko jest dobrze zaplanowane.

Alicja Tkaczyk

Aranżator wnętrz

0.image1.png
1.image10.jpeg
2.image11.jpeg
3.image12.jpeg
4.image13.jpeg
5.image14.jpeg
6.image15.jpeg
7.image16.jpeg
8.image17.jpeg
9.image18.jpeg
10.image19.jpeg
11.image2.png
12.image20.jpeg
13.image3.png
14.image4.jpeg
15.image5.jpeg
16.image6.jpeg
17.image7.jpeg
18.image8.png
19.image9.jpeg

Zródła:

http://www.homelisty.com/petite-salle-de-bain-34-photos-idees-inspirations/

https://www.deco-cool.com/7-idees-amenager-sa-petite-salle-de-bain/

http://jakwdomu.blogspot.com/2015/03/pytki-heksagonalne.html

X

Kontakt

X