Zielono mi…

2017-02-09

W minionym roku pisałam o kolorach wybieranych co roku. W tym roku kolorem  Instytutu Pantone na 2017 rok jest delikatny "greenery", czyli zieleń.

medium_news_header_19.jpeg

W minionym roku pisałam o kolorach wybieranych co roku. W tym roku kolorem  Instytutu Pantone na 2017 rok jest delikatny "greenery", czyli zieleń. W roku poprzednim były to  Rose Quartz (kwarc różówy) i Serenity (po ang. spokój). Instytut ujawnia, że jest to zieleń odświeżająca i ożywcza, symbol nowego początku. Odcień ma nawoływać do zbliżającej się wiosny, budzenia się do życia. Kolor pojawia się wszędzie - w modzie, designie, architekturze i urbanistyce, jest również symbolem ruchu eko.

Z pewnością jest to kolor, który uspokaja, odpręża i relaksuje. Wiemy, że  ma co najmniej tysiąc odcieni, które są rozpoznawalne przez ludzkie oko. Odcień może być zarówno ciepły, jak i zimny. Od pistacji, przez nasycony kolor trawy, malachitu, oliwki, aż po ciemną zieleń drzew iglastych. Niektóre odcienie tego koloru, jak neonowa czy limonkowa zieleń, mogą męczyć oczy dlatego ważny jest umiar w stosowaniu tych odcieni w pomieszczeniach.

Zielony we wnętrzu to kolor nadziei, spokoju, równowagi i skupienia. Szczególnie dobrze sprawdzi się w pokoju dziennym i sypialni, gdzie odpoczynek jest najważniejszy. Tam zieleń będzie idealna. Doskonale sprawdzi się także w pomieszczeniach, w których ważne jest skupienie, np. w gabinetach i bibliotekach, gdyż stymuluje on pamięć. W łazience i w pomieszczeniach medycznych będzie łagodzić objawy stresu i zmęczenie.

Kolor łączy się z wieloma kolorami. Najbezpieczniejsze i podstawowe połączenie jest  z bielą i szarością, które doskonale równoważą intensywne odcienie tego koloru. Natomiast osoby odważne z pewnością docenią melanż kolorów, np. połączenie zieleni limonkowej z różem, ciemnej zieleni z przygaszonym odcieniem pomarańczy czy jasnej zieleni z kolorem malinowym. Nieźle wygląda też połączenie z niebieskim czy granatem, a także żółcią i wszystkimi odcieniami brązu. Częstym połączeniem jest także zieleń i srebro. Natomiast modne kiedyś zieleń z fioletem wydaje się wyjątkowa, pod warunkiem, że obu kolorów nie jest za dużo i żaden nie dominuje.

A jeżeli nie wyobrażamy sobie zieleni na ścianach lub w umeblowaniu, polecam ściany zieleni z żywych roślin. Chodzi o  otworzenie domu lub mieszkania na widok zewnętrzny. Budynek otoczony zielenią lub ogrodem to coś czego mogą pozazdrościć mieszkańcy bloków lub kamienic w centrach miast, dlatego warto wykorzystać ten potencjał.

Zieleń we wnętrzu jak widzimy w galerii na niektórych zdjęciach nie musi być mocna, wyraźna. Może nadawać tylko ton wiodący całemu wnętrzu. W galerii przedstawiłam różne propozycje połączeń zielni. Wyglądają naprawdę imponująco. Mam nadzieję, że kolor przyjmie się na dłużej. W galerii widać, że jest uniwersalny i pasuje do różnych stylów. Zielona albo zielonkawa kanapa? Dlaczego nie…. Albo wpuśćmy  do swych progów, piękno zieleni znajdującej się za jego oknami.

Alicja Tkaczyk

Aranżator wnętrz

0.image1.jpeg
1.image10.jpeg
2.image11.jpeg
3.image12.png
4.image13.jpeg
5.image14.jpeg
6.image15.jpeg
7.image16.jpeg
8.image17.jpeg
9.image18.jpeg
10.image19.jpeg
11.image2.png
12.image20.jpeg
13.image3.jpeg
14.image4.png
15.image5.jpeg
16.image6.png
17.image7.jpeg
18.image8.png
19.image9.jpeg

Zródła:

http://dom.wp.pl/gid,16080314,kat,1036233,title,Kolory-wnetrz-zielony-salon-Aranzacje-salonow-kipiacych-energia,galeria.html

http://deko-rady.pl/salon/zielen-w-salonie-nowoczesny-eco-ddesign_6077

http://inspiracjewmoimmieszkaniu.blogspot.com/2015/01/oliwkowa-zielen-we-wnetrzach-trend-na.html

http://agyasztaltv.blog.hu/2010/03/08/a_remeny_zoldje

http://www.belfortfurniturebuzz.com/be-bold-choose-color-for-your-upholstered-furniture/

http://www.homebook.pl/artykuly/1793/miejska-dzungla-we-wnetrzach-jak-wprowadzic-swiezy-tropikalny-klimat-do-wnetrz

http://panidyrektor.pl/zobacz-jak-stosowac-kolory-we-wnetrzu-ep-1-zielony/

https://www.focus-maison.com/8102056/pour-ou-contre-du-vert-fonce-dans-la-cuisine/

http://www.joliplace.com/idee-salon-canape-deco-vert-fonce-emeraude-celadon-menthe/

X

Kontakt

X