Hygge – przestrzeń i atmosfera, która na nas oddziałuje

2017-05-19

Ostatnio przewija się coraz częściej obce dla nas słowo „hygge”. Ogólnie oznacza nastrój, szczęśliwą harmonię bycia w danym momencie.

medium_news_header_22.png

Ostatnio przewija się coraz częściej obce dla nas słowo „hygge”. Ogólnie oznacza nastrój, szczęśliwą harmonię bycia w danym momencie. Towarzyszy nam przy tym zaufanie do ludzi i miejsca, w którym przebywamy. Takie całkowite poczucie bezpieczeństwa i przytulności.

Hygge to pewien styl życia w skromności i bez pośpiechu. Codzienne radości, ciepło i wszechogarniająca serdeczność. Napisała o tym Marie Tourell Søderberg w książce Hygge. Duńska sztuka szczęścia. 

Z książki jednoznacznie nie wynika czym jest hygge. Można powiedzieć, że dla każdego hygge jest czymś innym. Autorka badała jak Duńczycy żyją – w kontakcie z naturą, kontakcie z drugim człowiekiem. W hygge ważne są rozmowa, uważność, ale też otaczanie się przedmiotami, które niosą z sobą historie, dobre wspomnienia. Jest to też świadome planowanie przestrzeni dookoła siebie.

Z pewnością hygge, to też życzliwość, brak pośpiechu w dniu codziennym, celebrowanie przyjemności i rzeczy, które sprawiają nam radość. Są to też przedmioty wokół nas, które pozwalają odprężyć się po ciężkim dniu. A także dobre jedzenie, które powinniśmy sami zrobić. Wg autorki hygge to między innymi ciepło i komfort, poczucie bezpieczeństwa, ale też swoboda we własnym otoczeniu.

Nasze mieszkanie, dom to główna siedziba hygge. Właśnie tutaj doświadczamy tego najwięcej. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak cała przestrzeń na nas oddziałuje. Dlatego warto kształtować ją tak, aby wspierała nasze poczucie dobrostanu każdego dnia. Każde zaplanowane w ten sposób pomieszczenie jest ważne, czy to jest kuchnia, łazienka, sypialni czy salon. Wszystko musi tworzyć harmonię. Duńczycy od czterdziestu lat przodują w raportach ONZ na najszczęśliwszych ludzi na świecie i kto wie, czy jednym z sekretnych składników tego szczęścia, nie jest hygge.

Przekonana jestem, że hygge, to proste, piękne, jasne wnętrza ze swoją naturalnością czerpaną z przyrody. A w tym harmonijnym wnętrzu uśmiechnięci i zadowoleni na co dzień ludzie i szczęśliwe zwierzęta. Wnętrza nie muszą być idealne, muszą nas cieszyć. Nie ważne jest jakim kosztem je urządziliśmy, ale ważne jest czy są dla nas komfortowe i czy je lubimy. Życzę wszystkim takiego urządzania wnętrza w zgodzie ze sobą i naturą.

Przystańcie na chwilkę i przyjrzyjcie się wnętrzom w stylu hygge w galerii obok artukułu.

Alicja Tkaczyk

Projektant wnętrz

0.image10.jpeg
1.image2.jpeg
2.image3.jpeg
3.image4.jpeg
4.image5.jpeg
5.image6.jpeg
6.image7.jpeg
7.image8.jpeg
8.image9.jpeg

Źródła:

http://hygge-blog.com

http://www.paradyz.com/blog/lazienka-stylu-hygge/

https://www.amara.com/luxpad/hygge/

http://www.freshdesignpedia.com/interior-design-ideas/danish-design-provides-comfort-and-hygge-feeling.html

http://www.housebeautiful.co.uk/lifestyle/shopping/g71/hygge-accessories-home/

http://www.urzadzamy.pl/galeria/wnetrze-w-stylu-hygge/16346/102708/?last=1

http://blog.bnbstaging.com/decorer/inspiration/200-style-danois-hygge

X

Kontakt

X