Balkon-taras czy ogródek przydomowy jako pomost do natury…

2017-07-26

Lato w pełni, a balkon czy taras  powinien wyglądać również ciekawie jak całe wnętrze

medium_news_header_24.png

Zachęcam, aby nie traktować go gorzej niż inne pomieszczenia.  Nawet proste pomysły sprawią, że stanie się cudownym kącikiem relaksu w mieście. Jeśli zmieścimy tam dodatkowo oprócz zieleni niewielki stół i krzesła, to będzie można przez cały sezon spożywać posiłki i  relaksować się wieczorami. Miła aranżacja tego miejsca jest naprawdę prosta, wystarczą ładne przedmioty, optymistyczne kolory i pachnące kwiaty.

Jeśli jest miejsce polecam stworzyć kącik relaksacyjny, postarać się o oświetlenie,  choćby lampionami na wieczorne, ciepłe dni.

Kwiaty i rośliny to podstawa, a to również wizytówka mieszkania. Szczególną uwagę należy zwrócić jakie jest położenie względem słońca, bo według tego należy wybierać rośliny światłolubne lub światłoczułe ( mniej odporne na promienie słoneczne).

Na balkon proponuję kwiaty w doniczkach montowanych na balustradzie.  Przy większym balkonie, tarasie bądź ogródku przydomowym, można postawić na podłodze małe kwitnące drzewko lub ozdobne donice. W ogródku posadzić bezpośrednio do ziemi.

Coraz milej widziane są również kąciki ze świeżymi ziołami, bywają też małe warzywniki. Nie bójmy się sięgnąć po różne rośliny ozdobne i jadalne.

Na urządzenie podłogi na balkonie bądź tarasie jest kilka pomysłów. Z pewnością musi to być materiał o wysokiej wytrzymałości na warunki atmosferyczne.  Trzeba zaznaczyć, że klinkier lub płytki gresowe to materiał o najwyższej wytrzymałości na ujemne i dodatnie  temperatury.  Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, a barwa nie zmienia się latami. Możemy też wykończyć podłogę na tarasie lub balkonie drewnem. Najbardziej znany jest modrzew i egzotyczne odmiany takie jak merbau, ipe, massaranduba, lapacho, itp. Występują w formie desek lub deszczułek, przykręconych bezpośrednio do podłoża śrubami lub ułożone na zatrzask.

Coraz bardziej popularna jest wykładzina w formie sztucznej trawy. Przy takiej aranżacji mamy poczucie prawdziwego ogródka.  Ale jest to tylko rozwiązanie sezonowe na lato, bo gdy przyjdą pierwsze jesienne deszcze, pas sztucznej trawy należy zwinąć i schować do następnego sezonu.

Wiosną, gdy minie czas przymrozków, na balkon można wystawić rośliny pokojowe, lubiące duże nasłonecznienie. Balkon zyska na pewno zieloną oprawę, a rośliny zyskają na kondycji.

Półki, półeczki, drabinki, różnego rodzaju skrzynki, lampiony i poduszki na siedziskach, to coś co wprawi nas w niepowtarzalny nastrój.  Wykorzystujmy wszystko to, co czujemy, że stworzy  niepowtarzalny styl. Niech to też będzie nasz mały kawałeczek raju…

Projektant wnętrz

Alicja Tkaczyk

0.image10.jpeg
1.image11.jpeg
2.image12.jpeg
3.image13.jpeg
4.image14.jpeg
5.image15.jpeg
6.image2.jpeg
7.image3.jpeg
8.image4.jpeg
9.image5.jpeg
10.image6.jpeg
11.image7.jpeg
12.image8.jpeg
13.image9.jpeg

https://thankyou.ws/amenajarea-balconului-idei-pentru-accesorii-practice/

http://www.weranda.pl/urzadzamy/jak-to-urzadzic/jak-urzadzic-maly-balkon-praktyczne-porady

http://www.jakonatorobi.pl/jak-przygotowac-sie-do-metamorfozy-balkonu/

http://balconygardenweb.com/apartment-balcony-decorating-ideas/

http://gokkasten-fruit.nl/ogrod/przydomowy-ogrod

X

Kontakt

X