Coraz ciemniej na zewnątrz, oświetlmy nasze M

2017-10-04

Zbliżają się chłodniejsze dni, naturalne jest więc, że potrzebujemy więcej światła oraz miłej atmosfery w naszym mieszkaniu.

medium_news_header_26.png

Planując stworzyć miły nastrój w naszym nowym M, warto wszystko dobrze zaplanować wcześniej. Każde pomieszczenie w mieszkaniu potrzebuje innych punktów oświetleniowych, co stworzy wyjątkowy efekt. Dzięki temu wnętrze można upiększyć, ukryć mankamenty i stworzyć przepiękny nastrój relaksu.

Salon z kuchnią

To pomieszczenie, które koniecznie dzielimy na trzy strefy: wypoczynkową, jadalną, strefę kuchenną. Wiadomo, że każda z nich wymaga innego sposobu doświetlenia.  A oświetlenie strefy wypoczynku  przyjmuje najrozmaitsze formy. Sofy, fotele, stoliki mogą tworzyć we wnętrzach różnorodne układy, zamieniając je dowoli, ale światło powinno podkreślać i porządkować ten układ. Z reguły jest to lampa wisząca nad stolikiem, ale też wisząca lub stojąca z boku. Oby tylko nie była umieszczona bezpośrednio nad głową wypoczywających. Należy trzymać się zasady, że światło powinno być kameralne i wyciszające. Dobrze, gdy możemy użyć ściemniacza, aby mieć możliwość zmiany natężenia światła w ramach istniejącego układu.

Salon to centrum służące do czytania, pisania, oglądania telewizji, słuchania muzyki, relaksu, zabawy, spotkań z rodziną. Aby uzyskać wszechstronne i przytulne oświetlenie, do salonu o powierzchni około 20m2 potrzebujemy co najmniej 3-5 źródeł światła o barwie ciepłej. Strefa wypoczynkowa często jest bagatelizowana, pamiętajmy więc, że dzięki odpowiedniemu oświetleniu, stworzymy sobie budowanie nastroju.

Obecnie modne są świetlówki lub listwy ledowe montowane w rynnach sufitów gipsowo-kartonowych, które dają bardzo ładne, rozproszone i delikatne światło, jednocześnie podnosząc optycznie sufit, ale nie każdy lubi tego typu oświetlenie. Zamiast tego, efekt można uzyskać poprzez doświetlanie  ciekawych miejsc na ścianie, np. ciekawą cegłę, strukturę, tapetę bądź wyjątkowy obraz.

Jeśli więc zależy nam by salon ładnie prezentował się wieczorem warto dobrze przemyśleć kilka rożnych źródeł światła, włączanych osobno i dających możliwość rożnych kombinacji, by salon spełniał swoje funkcje i jednocześnie był przytulny i interesujący.

W kuchni jest inaczej, ponieważ blat roboczy wymaga odpowiedniego, mocnego doświetlenia. Zazwyczaj są to lampy lub świetlówki liniowe umieszczone pod górnymi szafkami, ukryte poniżej linii wzroku. W kuchniach minimalistycznych, gdzie przestrzeń nad blatem pozostaje otwarta, oświetlenie wykonujemy przy pomocy asymetrycznych lamp. W kuchni nie sprawdza się centralne nasufitowe oświetlenie, gdyż w takim układzie źródło światła zawsze pozostaje za plecami osoby wykonującej czynności kuchenne. Dodatkowym, dekoracyjnym oświetleniem kuchni mogą być podświetlone witryny lub lampy nad szafkami.

Nad stołem w jadalni podwieszamy lampy. Funkcję tą może również  spełnać duża lampa stojąca. Oświetlenie nie może oślepiać siedzących przy stole osób, najlepiej więc, gdy ma regulowaną wysokość. Światło powinno padać na cały stół np., jeśli stół mierzy 120 cm, lampę zawiesza się 50 cm nad blatem, nad większym 80 cm.

Obecnie najmodniejsza lampa, to wisząca w kształcie żarówki lub jej pęk. Wprowadza do wnętrza industrialny, designerski wygląd. Żarówka pozbawiona klosza ma surowy i oryginalny charakter. W tym przypadku ważny jest sam kształt żarówki. Wykorzystuje się jej walory, które od zawsze były maskowane. Projektanci stawiają na różnorodność żarników - cienkiego drucika w żarówce. Przyjmuje on ciekawe formy: spirali i geometryczne.

Mocno doświetlony salon z kuchnią wygląda wieczorem jak scenografia.

Sypialnia

Sypialnia to miejsce intymne, w którym warto stworzyć odprężającą i romantyczną atmosferę zapraszającą do odpoczynku po męczącym dniu.

Jednak wieczorem najbardziej skorzystasz z oświetlenia, które nie będzie tak intensywne, jak włączenie lampy sufitowej. Do czytania  przed snem potrzebna jest oczywiście lampka nocna.

W szafie wystarczy zamontować drążek ledowy z włącznikiem ruchu. Oświetlenie takie w szafie włączy się, gdy ją otworzysz i wyłączy po zamknięciu.

Wieczorny ekscytujący klimat bez świec jest również w zasięgu, wystarczy uruchomić podświetlenie ledowe na suficie podwieszanym albo pod łóżkiem bądź za jego zagłówkiem. Taśmy LED RGB sterowane pilotem dotykowym sprawią, że uzyskamy odpowiednią barwę nastroju jednym tylko dotknięciem.

Już od jakiegoś czasu na rynku dostępny jest system oświetlenia HUE,  dostępny w aplikacji Hue. Dzięki temu można zmieniać kolory, jasność, funkcje jak tylko zapragniemy, również będąc poza domem. Można zdalnie kontrolować swoje żarówki pojedynczo, lub wszystkie na raz. Posiadają tysiące kolorów, które można również zdalnie zmieniać. Więcej na ten temat  na stronie firmy bądź http://www2.meethue.com/pl-pl/o-dziale-hue. Jest również  jedna lampa taka, która posiada tysiące zabarwień.

Łazienka

jest pomieszczeniem, w której ilość światła zależy od powierzchni, koloru armatury. Przy jasnych łazienkach światło będzie dodatkowo powiększać pomieszczenie, przy ciemnej światła musi być znacznie więcej. Oświetlenie łazienki to tak złożony temat, ale z pewnością warto poświęcić temu więcej uwagi.

Kiedyś mniejszą uwagę przykładaliśmy do oświetlenia, wystarczyła  jedna lampa nasufitowa w każdym pomieszczeniu. Teraz jest inaczej, zachęcam do różnicowania źródeł światła. Ale jednocześnie namawiam do umiaru przy stosowaniu listew ledowycyh. Jeżeli jest ich zbyt wiele, sufit nie wygląda dobrze. Mocne oświetlenie punktowe, wraz z mocnym podświetleniem równie dobrze może zakłócić nasz spokój. Oświetlenie ledowe czy halogenowe należy stosować wyłącznie do pokreślenia walorów architektonicznych wnętrza, takich jak wnęki, antresole, załamania itp. oraz w miejscach,  gdzie wydaje się niezbędne, jak kuchnia, łazienka bądź szafa. Pamiętajmy też o odpowiednim natężeniu światła, aby nie zrobić z mieszkania tzw. „choinki”.

Aranżator wnętrz
Alicja Tkaczyk

0.image1.jpeg
1.image10.png
2.image11.jpeg
3.image12.jpeg
4.image13.jpeg
5.image14.png
6.image2.jpeg
7.image3.jpeg
8.image4.jpeg
9.image5.jpeg
10.image6.jpeg
11.image7.png
12.image8.jpeg
13.image9.jpeg

http://www.urzadzamy.pl/salon/aranzacje/jak-ladnie-i-funkcjonalnie-oswietlic-nowoczesny-salon-20-inspirujacych-zdjec,14_10256.html

https://pl.pinterest.com/pin/471822498437448288/

https://www.lampy.pl/informacja/infografika-philips-hue.html

http://muratordom.pl/galeria-artykulu/oswietlenie-salonu-jaka-lampa-nad-stolem,6966/11056/21317/

https://www.homebook.pl/artykuly/2808/7-bledow-w-oswietleniu-mieszkania-ktore-mozesz-popelnic

X

Kontakt

X