Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

2018-02-12

Podejmując ten temat, zastanawiam się jak to możliwe, że zawód projektanta budzi tak wiele emocji.
medium_news_header_28.png

Podejmując ten temat, zastanawiam się jak to możliwe, że zawód projektanta budzi tak wiele emocji. Jest przecież wiele takich zawodów i usług, których potrzeby istnienia nie kwestionujemy, przykładem jest fryzjer, po co chodzić ?? Skoro każdy potrafi się jakoś uczesać czy ostrzyc??

Myślę, że główną przyczyną jest to, że w Polsce jest to dosyć młoda i bardzo intensywnie rozwijająca się branża. Wnioskuję, że nie ma jeszcze wytyczonych standardów w tej dziedzinie.

Panuje powszechne przekonanie, że usługi projektowania oraz aranżacji wnętrz wiążą się z wysokimi kosztami, a usługa jest dostępna jedynie dla zamożnych osób. Nic bardziej mylnego! Kreowane przez designerskie czasopisma teorie twierdzące, że nowoczesne i oryginalne wnętrza zawsze muszą być drogie są kłamstwem. Okazuje się niejednokrotnie, że za pomocą funkcjonalnych i niedrogich materiałów można urządzić naprawdę piękne i konsekwentne wnętrze .

Projektant – architekt wnętrz jako osoba dysponująca odpowiednią wiedzą i doświadczeniem wspiera klienta podczas całego procesu powstawania wnętrza. Zapoznaje go z możliwościami, różnorodnością rozwiązań, aktualnymi trendami. Posiada on odpowiednią wiedzę z zakresie ergonomii, oświetlenia, zestawienia barw, faktur, materiałów oraz kształtów. Może zatem nadać wnętrzu określony styl i klimat jakiego oczekuje Klient.

Takie umiejętności, a w szczególności praktyka i doświadczenie, są nieocenione i nie da się ich posiąść czytając modne czasopisma wnętrzarskie, szperając w Internecie lub czerpać fragmenty wiedzy na temat materiałów wykończeniowych z innych źródeł.

Oczywiście, jako projektant wnętrz zdaje sobie sprawę, że jest całkiem spore grono osób o bardzo sprecyzowanym wyobrażeniu swojego wnętrza, poczuciu estetyki, którzy czerpią ogromną radość z możliwości realizowania całego procesu w sposób samodzielny ….....i Bardzo dobrze i bardzo fajnie, niech tak zostanie! Wszystkich jednak tych, dla których jest to ogromny wysiłek (a jest ogromny!!!) zapraszam do korzystania z usług profesjonalistów.

Korzyści płynące z takiej decyzji to:

  • FUNKCJA, FORMA, ERGONOMIA. Projektant zawsze powinien słuchać sugestii i życzeń Klienta. Jego zadaniem jest przeniesienie ich na realny grunt, do realnego pomieszczenia. Musi wziąć przy tym pod uwagę rozmaite aspekty: techniczne, finansowe, czy logistyczne. Projektant pomoże w rozwiązaniu problemu ze zbyt małą, czy nieustawną przestrzenią, pomoże ją dobrze zagospodarować.
  • ROZWIĄZANIA UNIWERSALNE, PONADCZASOWE I NIEOCZYWISTE. Projektant najprawdopodobniej zaproponuje Ci rozwiązania, o których nigdy sam byś nie pomyślał, a także takie, które będą równie dobrze prezentowały się za 5 czy 10 lat. Nie chodzi o odwzorowanie obecnej mody i trendów, ale o ponadczasowy, dobry design. Dodatkowym plusem jest fakt, że mieszkania zaprojektowane przez architektów wnętrz często mają większą wartość rynkową!
  • BUDŻET POD KONTROLĄ, OSZCZĘDNOŚCI I INWESTYCJE. Projektant pracuje w obrębie ustalonego budżetu i tę kwestię trzeba zawsze postawić jasno. Projektant wskaże na czym można zaoszczędzić, a w jakie elementy warto jest zainwestować.
  • POPRAWNOŚĆ REALIZACJI. Projektant stoi na straży poprawności wykonania projektu (jeśli umowa obejmuje projekt wykonawczy wraz z nadzorem). Obecność projektanta pozwoli uniknąć kosztownych pomyłek mogących być skutkiem błędnych decyzji podjętych w zakresie „obcych” dla ciebie tematów. Mogą one wynikać np. z niewłaściwie wykonanych pomiarów, wyboru niesprawdzonych podwykonawców, czy oszczędzaniu na nieodpowiednich elementach.
  • OSZCZĘDNOŚĆ CZASU I PIENIĘDZY. Projektant wybierze dla Ciebie konkretne rozwiązania, produkty i materiały w ramach ustalonego budżetu, zajmie się ich poszukiwaniem i zakupami, również pomoże w uzyskaniu korzystnych zniżek. Pomoże więc oszczędzić i czas, i pieniądze.

Podsumowując chciałabym, żebyście Państwo sami zdecydowali czy w projektowaniu lub aranżacji wnętrz potrzebujecie wsparcia, nikt lepiej nie zdecyduje o tym niż wy Sami.

Z wyrazami Szacunku
Ada Jureczko
Projektant Wnętrz
www.peritus.com.pl

Blog Mobiliani Design, autor Karolina Kołyszewska

Blog Desig Your Life autor, Alina Szklarska

X

Kontakt

X